Aktualnie jesteś:
Bernadeta Reglińska Bernadeta Reglińska
Opis

Jest artystką ludową, która tworzy haft kaszubski w szkole żukowskiej. Haft ten stanowi jeden z najważniejszych elementów kultury kaszubskiej. Tworzy obrusy, serwety, i bieżniki. Techniki tej nauczyła się od swojej matki, wybitnej artystki ludowej Moniki Hildenbrandt. Monika Hildebrandt zaś nauczyła się haftu żukowskiego od sióstr norbertanek z klasztoru w Żukowie, które już w średniowieczu stworzyły podwaliny tego haftu.

Obecnie jest jedną z ostatnich artystek, które tworzą dzieła w tych wzorach. Robi jednak wszystko aby haft kaszubski wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego nie zanikł. W okresie przed epidemią pracowała z dziećmi w szkołach podstawowych i średnich przekazując im tajniki haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej. Dzieci pod Jej patronatem wygrywały nagrody na wielu konkursach i tworzyły małe dzieła sztuki. Oprócz tego Jej dzieła znajdują się w wielu państwach takich jak USA, Niemcy, Kanada, Francja czy Australia i rozsławiają polską i kaszubską kulturę. Dzieła Bernadety Reglińskiej znajdują się również w muzeach takich jak na przykład: Muzeum Etnograficzne – Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku; Muzeum parafialne w Żukowie czy też Muzeum Historyczno – Etnograficznym w Chojnicach.

Poniżej część z Jej nagród:

 1. Rok 1989 – Odznaka: ,,Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego”.
 2. Rok 1989 – Odznaka: ,,Zasłużony dla CEPELII”.
 3. Rok 2003 – Medal ,,Za zasługi dla twórczości ludowej”.
 4. Rok 2004 – Srebrny Krzyż Zasługi za ,,Zasługi w kultywowaniu twórczości ludowej” przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski pana Aleksandra Kwaśniewskiego.
 5. Rok 2007 – Nagroda specjalna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego , przyznana przez pana Jarosława Sellina MKNiS.
 6. Rok 2008 – Medal Gulgowskich – ,,Za zasługi w upowszechnianiu kultury i sztuki ludowej Kaszub”.
 7. Rok 2011 – Gminna Nagroda Artystyczna ,,Sucovia” w kategorii: rękodzieło kaszubskie.
 8. Rok 2012 – Srebrny Medal przyznany z okazji 800 – lecia Żukowa.
 9. Rok 2013- Medal im. Lecha Bądkowskiego (1920-1984).
 10. Rok 2015 – ,,Złote pióro” – Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Bronisława Komorowskiego przyznana pani Bernadecie Reglińskiej na XX Wojewódzkim Konkursie Haftu Kaszubskiego.
 11. Rok 2016 – Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy przyznana pani Bernadecie Reglińskiej na XXI Wojewódzkim Konkursie Haftu Kaszubskiego – Linia 2016.”
 12. Rok 2018 – Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski pana Andrzeja Dudę.
 13. Rok 2018- Nagroda „De nihilo nihil fit” przyznana pani Bernadecie Reglińskiej za niestrudzone kultywowanie i promowanie haftu kaszubskiego; z podziękowaniem za pielęgnowanie pomorskich tradycji i opiekę nad dziedzictwem kulturowym”.

Oprócz powyższego uczestniczy w licznych jarmarkach i festynach na których reprezentuje kulturę kaszubską. Co więcej, od 1973 roku regularnie uczestniczy w konkursach haftu kaszubskiego, na których regularnie zajmuje miejsca na podium.

Kontakt z artystą